Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Nagranie audio-video » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Nagrania biograficzne” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Zofia Czarna”

 

Losy wojenne rodziny Czarny

Kolekcja (zbiór/zespół): Nagrania biograficzne, Słowa kluczowe: II Rzeczpospolita, zesłanie, deportacja, amnestia, ewakuacja


Plik audio obsługiwany jest przez przeglądarki:
Google Chrome, Mozilla Firefox 21+ oraz Internet Explorer 9+

Zofia Czarna urodziła się w 1928 roku jako córka Anny i Eliasza Czarnych. Mieszkała z rodziną w osadzie wojskowej Kazimierzów w województwie tarnopolskim. 10 lutego 1940 roku została z całą rodziną deportowana do ZSRR (posiołek Gobszor w Komi SRR). Na zesłaniu, w 1940 roku, zmarł jej ojciec. Po ogłoszeniu „amnestii”, z rodziną dotarła do Uzbekistanu. Tam zachorowała na tyfus i trafiła z siostrą Stefanią do sierocińca. Matka i druga siostra Barbara zmarły w czasie ewakuacji. Zofia Czarny dotarła z siostrą i jej córeczką do Rodezji, do Bwana Mkumbwa - osiedla dla polskich dzieci, ewakuowanych z Armią Andersa z ZSRR. Po zakończeniu wojny wyjechała do Argentyny. Wyszła za mąż i zamieszkała w Martin Coronado pod Buenos Aires.


Nazwa dokumentu: Losy wojenne rodziny Czarny
Dział: Nagranie audio-video
Kolekcja (zbiór/zespół): Nagrania biograficzne
Teczka (jednostki archiwalna): Zofia Czarna
Numer ID: CATL 63 L / 8.66.1
Sygnatura: brak
Autor: Joanna Łuba
Data wytworzenia: 2017 - 11 - 15
Miejsce wytworzenia: Martin Coronado k. Buenos Aires, Argentyna
Typ dokumentu: wywiad
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Fundacja Ośrodka KARTA, Biblioteka Polska im. I. Domeyki
Licencja: Wszystkie prawa zastrzeżone
Słowa kluczowe: II Rzeczpospolita, zesłanie, deportacja, amnestia, ewakuacja
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Zofia Czarna"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.